Akcje

Instalacja dll

Z Dokumentacja X-Deft

Jak zainstalować dodatek DLL do Enova365.

 

test test

Istnieją dwa sposoby instalacji bibliotek DLL do programu Enova:
-Instalacja w bazie danych
-Instalacja stanowiskowa.

 

Instalacja dodatków do bazy danych

Instalacja dodatków do bazy.png

Pobrane pliki dll instalowane do bazy danych pozwalają na automatyczne ich wdrażanie u wszystkich użytkowników systemu. Po dodaniu dll do bazy danych, każdy użytkownik musi sie przelogowac w programie - poskutkuje to instalacją nowego dodatku.

Instalacja dodatków odbywa się z poziomu enovy. Wchodzimy kolejno w: Narzędzia > Opcje > Systemowe > Rozszerzenia (dodatki). W wyświetlonym oknie interesuje nas sekcja "Aktualizacja i wczytywane pliki rozszerzeń. Za pomocą przycisku "Dodaj/Aktualizuj rozszerzenie" wskazujemy enovie plik dll, który w nastepnej kolejności wgrywany jest do bazy programu Enova. Aktualizacja takiego dodatku następuje w sposób analogiczny, z tym że dodatek należy wcześniej zaznaczyć na liście.

Warto zwrócić uwagę na 2 checkboxy: Użyj na serwerze i Aktualizuj okienka. Zaznaczenie pierwszego z nich poskutkuje wczytywaniem dodatku przez harmonogram zadań, natomiast "Aktualizuj okienka" decyduje o wczytywaniu dodatku przez aplikacje Enova. Sprowadza się to do tego że dodatek z odznaczonym "Aktualizuj okienka" jest wyłączony dla wszystkich użytkowników.

Obok widoczny screenshoot poglądowy.

Instalacja dodatków do folderu

Pobrane pliki dll w sposób najprostszy i najmniej inwazyjny można zainstalować również dzięki umieszczeniu ich w katalogu:
C:\Program Files (x86)\Common Files\Soneta\Assemblies - dla wersji 32bitowej (sonetaexplorer32.exe)
C:\Program Files\Common Files\Soneta\Assemblies - dla wersji 64bitowej (instalowanej domyślnie)

Po tak wykonanej instalacji uruchamiamy program Enova, i dodatki zostaną zaczytane do programu. Wadą rozwiązania jest instalacja dodatków w ten sposób na każdej stacji osobno - może być to kłopotliwe chociażby podczas ich aktualizacji.

Jak sprawdzić czy dodatek działa

Biblioteki.png

Program Enova365 pozwala na podejrzenie jakie dodatki zostały wczytane przy starcie programu.

Listę takich dodatków można wywołać po zalogowaniu się do bazy i wejściu kolejno w: Pomoc >Wizytówka > przycisk Biblioteki

W wyświetlonym oknie znajduje się kompletna lista wszystkich zaczytywnaych przez program dodatków. Program wyświetla je alfabetycznie według nazwy pliku.
 

Informacje dodatkowe

Jeżeli nie jesteś pewny czy dodatek jest aktualny i będzie działał poprawnie, zawsze zainstaluj go najpierw -chociaż w formie testu- w katalogu Common Files. Oszczędzi to wielu problemów.

Dodatki wczytywane do bazy program Enova zapisuje w swoim katalogu tymczasowym : C:\Users\XXXXX\AppData\Local\Soneta\Assemblies\Common. Usunięcie dodatków z powyższego katalogu poskutkuje wymuszeniem na enovie pobrania ich ponownie z bazy danych.